Windows eller Linux?

Admax AB tillhandahåller webbhotelltjänster baserade på såväl Microsoft Windows Server och dess webbserver IIS (Internet Information Services) samt Linux (med webbservern Apache). Vilken plattform du ska välja beror lite på vad du tänker använda ditt webbhotell-konto till. Om du känner dig osäker på vilken plattform du ska välja så tveka inte att kontakta oss för vägledning.

 

web_2008linux_logga

 

Windows
Admax tillhandahåller Windows-servrar där man kan använda sig av ASP och ASP.NET 2.0 / 4.0. Windows Servrarna kan även hantera dom enklare hemsidorna som är kodade i html. Windows klarar även att köra php men vi rekommenderar de som vill köra php att välja Linux istället, då det är mer kompatibelt med Linux.

Linux

Admax har valt att använda sig utav Debian och Centos på våra Linux servrar, på dessa är de rekommenderat att använda sig utav PHP för din webbplats. PHP används av till exempel WordPress, Joomla och Drupal. Vi använder oss utav ett enkelt installations verktyg installatron som gör det enkelt att installera din applikation med ett klick!

Vad ska jag välja ?

Välj Windows om du:
- skall köra ASP och ASP.NET-baserade webblösningar bör du välja en Microsoft plattform.
- skall köra statiska webbsidor (HTML)

Välj Linux om du:
- skall köra PHP där htaccess/mod_rewrite behövs för sidans funktionalitet
- skall köra Joomla/Wordpress/Drupal
- skall köra script.

Sök efter ledig domän!

Avancerad domän sökning

Kontrollpanel

Webmail